O mnie

Moje zdjęcie
Radomsko, Łódzkie, Poland
Hej! Jestem nauczycielem matematyki i informatyki w szkole podstawowej od ponad 22 lat. Praca z młodzieżą to moja pasja. Lubię rozmawiać z uczniami na różne tematy, nie tylko związane ze szkołą. Staram się zrozumieć Wszystkich bez wyjątku i nie oceniać, bo to nie do mnie należy. Każdy ma prawo do swojego zdania, wolności wypowiadania się, ŻYCIA po swojemu!

piątek, 4 marca 2022

Jednomiany podobne!

 Jednomiany podobne!

Z poprzedniej lekcji przypomnijmy sobie co to jest jednomian!👆

Definicja mówi nam wyraźnie: 

Jednomianem jest sama liczba, sama litera lub liczba i litera połączona znakiem mnożenia. Na przykład jednomianem jest  a, xy, 2, 3ab, 5a, -7z itp.

Z poprzedniej lekcji wiemy też, że ważne jest porządkowanie jednomianu, czyli ustawienie w porządku liczba oraz litery w kolejności alfabetycznej. Przypominam jak to wygląda:

zx7y(-3)= -21xyz

c0,5aa4b= 2a^2bc

Co jeszcze musimy wiedzieć o jednomianach? 

To, że są jednomiany podobne. Kiedy są podobne? Gdy mają te same litery, w tej samej potędze. Mogą się różnić liczbą z przodu.

Gdy zapytamy czy jednomiany 2xy i jednomian -5xypodobne? To odpowiemy , że TAK . Dlaczego zapytasz, bo według definicji litery się w obu jednomianach zgadzają, i tu i tu jest x i y , liczby z przodu są inne, w pierwszym 2 , w drugim -5 ( ale tak może być)!

Kolejny przykład, czy jednomian 3ab jest podobny do 10ba. Owszem, mnożenie jest przemienne ab=ba. Współczynnik liczbowy może być inny w obu jednomianach.

Natomiast czy jednomian x^2y jest podobny do xy^2 , to już odpowiemy NIE, ponieważ w pierwszym jednomianie jest x do potęgi drugiej, a w drugim y do potęgi drugiej. Definicja tego zabrania!

Jednomiany podobne można redukować ale o tym na następnej lekcji. Zapraszam!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz